Letos v červenci po jednadvacáté ožije Znojmo a jeho okolí netradičním hudebním festivalem, který za roky své existence získal věhlas nejen v České republice, ale i v zahraničí. Atraktivní jsou místa konání akcí – koncerty vážné hudby pořadatelé přinášejí na nádvoří měšťanských domů, do přírody, na zámky nebo do industriálních hal. Návštěvníci milují také spojení hudby a vína.

Hudební festival Znojmo se uskuteční od 10. do 27. července a má na programu přes 35 koncertů a doprovodných akcí. V semknuté dramaturgii se prolíná akcemi letošního ročníku téma „Láska a antika“. „Pro letošek jsme zvolili téma dle opery, kterou připravujeme. Händelova opera Julius Caesar v Egyptě v autentické interpretaci na historické hudební nástroje je zlatý hřeb festivalu a zároveň zahajovací akce. Uvedeme ji v koprodukci s Národním divadlem moravskoslezským. V představení zazáří plejáda mezinárodních pěveckých hvězd, mezi nimiž nebude chybět Andreas Scholl a Adam Plachetka,“ prozradil prezident festivalu Jiří Ludvík. Operní představení bude uvedeno pětkrát na ostravské operní scéně (19., 21., 22., 25. a 26. června) a třikrát ve Znojmě (10., 12. a 13. července).

Andreas Scholl.
V Händelovi zazáří Andreas Scholl
Příběh inspiroval před Händelem a i po něm řadu tvůrců k mnoha uměleckým zpracováním v různých uměleckých formách. Händelova operní verze Julius Caesar v Egyptě, italsky Giulio Cesare in Egitto, anglicky Julius Caesar in Egypt (HWV 17) je opera seria, kterou složil Georg Friedrich Händel pro anglickou Královskou hudební akademii v roce 1724. Poprvé byla uvedena 20. února 1724 v King’s Theatre na londýnském Haymarketu. Opera měla úspěch hned při premiéře, Händel ji často obnovoval ve svých dalších operních sezónách a dnes patří k nejčastěji uváděným barokním operám. Děj volně vychází z historických událostí během římské občanské války v letech 49–45 př. n. l. V barvitém příběhu odehrávajícím se v Egyptě procházíme řadou exotických prostředí. Jsme svědky nejen politických intrik a boje o moc, ale rovněž silného milostného příběhu mezi římským císařem Juliem Caesarem a egyptskou královnou Kleopatrou.

Adam Plachetka – Andreas Scholl (archiv).
Obsazení: režie: Jiří Nekvasil, dirigent: Roman Válek, scéna: Daniel Dvořák, kostýmy: Hana Kelar Knotková. Czech Ensemble Baroque.Sólisté Znojmo: Andreas Scholl (Caesar) – kontratenor, Valer Sabadus (Sesto) – kontratenor, Franko Klisović (Tolomeo) – kontratenor, Doubravka Novotná (Cleopatra) – soprán, Monika Jägerová (Cornelia) – alt, Adam Plachetka (Achilla) – baryton. Sólisté Ostrava: Andreas Scholl (Caesar) – kontratenor, Valer Sabadus (Sesto) – kontratenor, Franko Klisović (Tolomeo) – kontratenor, Doubravka Novotná (Cleopatra) – soprán, Monika Jägerová (Cornelia) – alt, Michal Marhold (Achilla) – baryton.
Poprvé kooperace festivalu s Národním divadlem moravskoslezským
Jiří Nekvasil, režisér opery a ředitel Národního divadla moravskoslezského: „Poprvé v historii Národního divadla moravskoslezského inscenujeme velkou barokní operu v autentické dobové hudební interpretaci, v podání špičkového tělesa – Czech Ensemble Baroque pod taktovkou uměleckého vedoucího, dirigenta Romana Válka. Soubor je spolu s Hudebním festivalem Znojmo koproducentem opery Julius Caesar v Egyptě, jedné z nejslavnějších a nejčastěji uváděných oper Georga Friedricha Händela. V Národním divadle moravskoslezském zazní toto dílo vůbec poprvé a podle mých informací jde v případě znojemského festivalu i o první spolupráci s klasickým kamenným divadlem. Titulní roli ztvární v Ostravě i Znojmě světová kontratenorová hvězda Andreas Scholl. Z kukátkového neobarokního ostravského Divadla Antonína Dvořáka inscenaci po pouhých pěti uvedeních (od 19. do 26. června) přeneseme do nedivadelního prostoru Domečku ve Znojmě. Divákům se přímo nabízí i možnost porovnat obě dvě podoby naší inscenace.“
Ezopotámie je nový autorský projekt Lukáše Sommera
Po loňském velkém úspěchu opery Lukáše Hurníka, přicházíme opět s novým unikátním titulem, tentokrát na motivy Ezopových bajek pod názvem Ezopotámie od známého autora Lukáše Sommera. Oblíbený motiv Ezopových bajek jako rozpustilá „věčná“ bitva člověka se zvířecím světem. Opera o dvou dějstvích je určena pro děti od 7 do 15 let, a přerostlé děti od 35 let výše. Přijďte ukázat svým dětem jak může vypadat svět klasické hudby a odneste si jedinečný zážitek. V premiéře se opera představí jako výchovné představení pro školy 24. června a následuje 25. 6. a 20. a 23. července.



Uherčice.
Patron festivalu Pavel Šporcl zahraje v průmyslové hale známé melodie
Houslový virtuos Pavel Šporcl oslaví dvacáté výročí svého patronátu nad našim festivalem velkolepým symfonickým koncertem. Pozval si ke spolupráci Český národní symfonický orchestr, jehož vedení se v rámci spolupráce s partnerským Festival Retz ujal tamní italský šéfdirigent Luca de Marchi. Program koncertu je v souladu s hlavní dramaturgickou linkou letošního ročníku: „Antika a láska“. Zazní Respigiho Antické tance, ale třeba i Sarasateho variace na vášnivé melodie z Carmen. Koncert v hale Nevoga se uskuteční 19. července.
www.hudbaznojmo.cz
