Publicistika

Ouvertura Pražského jara

Z tiskové zprávy MHF Pražské jaro „Smetanovu Mou vlastí zahrají Berlínští filharmonikové. Pod vedením Kirilla Petrenka zazní i fanfáry z Libuše. Koncert můžete zhlédnout v přímém přenosu na velkoplošné obrazovce v parku na pražské Kampě. V neděli se před Rudolfinem otevře interaktivní instalace Co Čech, to muzikant a před večerním koncertem v Obecním domě proběhne vernisáž Pražské jaro Art…

Balada vítězná

Je osmý květen – den vítězství z roku 1945, i když osudovým dnem byl už 11. únor 1945, kdy skončila válečná konference v Jaltě a skvělý Západ nás opět zradil (poprvé Hitlerovi, podruhé  Stalinovi). Nevím, jak vy, ale pro mě je to i počátek desítek let sovětské (tedy hlavně moskevské) okupace naší země, zprvu plíživé, později otevřené.…

Pod harfou Davidovou – 6

Salamone Rossi a polyfonní hudba v raně barokní synagoze Když kolem roku 1622 vyšel v Benátkách tiskem soubor synagogálních skladeb pro „tři, čtyři, pět, šest, sedm a osm hlasů“ slavného židovského skladatele a houslisty Salamona Rossiho nazvaný Ha-širim ašer li-Šlomo (Písně Salamonovy), vydavatel na titulní stránce neopomíná upozornit, že se jedná o absolutní světovou novinku. Tento unikát v dějinách hudby má svou neobyčejnou…

Pod harfou Davidovou 5

Hudební svět synagog – Biblická kantilace Popisují vzrušení, strach z veřejného vystoupení i nudu, ale zdůrazňují nový, intimní vztah s posvátným textem. Kantilaci chápou jako jeden z nejautentičtějších a nejosobnějších zážitků své kulturní identity. Přes dva tisíce let se Židé každý týden vztahují k biblickému textu a nahlas z něj zpívají, kolektivně nevynechali přes dvě milénia. Ve středověku se formalizoval hudební systém biblické…

Ekklésiá na Hradě  

Římskokatolická církev má v Česku osm diecézí, pražská má však speciální postavení, protože pražský biskup je zároveň arcibiskupem, tedy metropolitou, dodal bych s notnou nadsázkou, že je to český otisk papeže, který je v hierarchii první mezi prvními. Letos slaví Praha 680. výročí povýšení arcibiskupství. Mše by na oslavu nestačila,  ale náročný koncert s patřičným společenským leskem byl ten…

SOČR v srdci Prahy

Symfonický orchestr Českého rozhlasu seznámil 24. 4. novináře se sezonou 2024/25. Je velmi zajímavá, ale hlavní zpráva se týkala šéfdirigenta Petra Popelky. SOČR s Petrem Popelkou v Obecním domě. Oficiální sdělení SOČRu (kráceno) Symfonický orchestr Českého rozhlasu chystá v další koncertní sezoně velkolepéprogramy a také abonentní řadu v Obecním domě. Po vzoru dalších evropskýchrozhlasových orchestrů…

Dědo, zahraju ti písničku

Mnoho let poslouchám stýskání, jak je ohrožena múzičnost dětí a mládeže, v jaké krizi se nacházejí orchestry a divadla se stoupajícím průměrným věkem posluchačů a strašení, že klasická hudba dopadne u nás v tomto století špatně. Jakkoli jsem v řadě věcí pesimistou, snažím se v tomto stát na opačném pólu. Je těžko vyvratitelnou skutečností, že lidé narození přibližně po…

Semjon Byčkov plánuje skončit

Představení 129. sezony České filharmonie 18. dubna v Rudolfinu mělo díky hudebnímu řediteli a generálnímu řediteli příjemnou atmosféru. Nejzajímavějším okamžikem bylo sdělení šéfdirigenta Semjona Byčkova, že jeho druhý kontrakt bude i posledním. Svoje rozhodnutí vyslovil s přece jen překvapivým předstihem, protože v době, kdy se v hudebním světě plánuje ve stále delších horizontech, chce prý dát vedení ČF dost…

Nejslavnější česká soutěž

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro pořádá 75. ročník! Vše začalo v roce 1947, kdy dirigent Rafael Kubelík, který ve své době reprezentoval Československo po celém světě, inicioval vznik mezinárodní hudební soutěže v Praze. Zuzana Růžičková, Jaroslav Tvrzský a Rafael Kubelík. Foto Karel Hrůša (1990). Pro první ročník byl vyhlášen obor housle. Vše se zdařilo a…

Pod harfou Davidovou 4

Hudba ve středověkéma renesančním židovském myšlení Umění hudby je vskutku osvěcující spirituální léčbou pro duši, v níž probouzí touhu po jejím Stvořiteli a jejím vznešeném původu. Dokonce i jinak nezáživná hudba vede k nostalgii díky naléhavým tónům, které v srdcích milenců  zažíhají plameny touhy, když je zmíněn miláček duše a ozve se jméno Svatého krále. Boží podstata Čtyři hebrejská písmena Božího jména…

F.O.K.  XC

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK (na počátku z  důvodu původních domicilů hudebníků psaný F.O.K) bude slavit v sezoně 2024/2025 devadesátku, přesněji devadesátou sezonu.  Jubileum bude radostné, pro mě přece jen  s přídechem smutku. Foto Petr Dyrc. Jedna hudební publicistka učinila v dobré víře na tiskové konferenci FOK překvapivou profesní chybu. Budu parafrázovat: „Listuji-li vaším katalogem, chtěla bych…

Pod harfou Davidovou – 2

Hudba v hebrejské Bibli Haleluja. Chvalte Boha v jeho svatyni,  chvalte ho na jeho obloze mocné, chvalte ho činely řinčivými! Každá duše ať chválí Hospodina! Haleluja. chvalte ho za jeho slavné činy,  chvalte ho podle jeho velikosti nesmírné! Chvalte ho troubením rohu,  chvalte ho lyrou basovou i lyrou zpěvnou, chvalte ho bubnem a tancem, chvalte ho rozličnými strunnými nástroji…

Pod harfou Davidovou – 1

  Židovské hudební světy napříč staletími Obraz biblického krále Davida s harfou evokuje starý židovský příběh o strunném nástroji, přesněji lyře, jež visela na stěně Davidovy komnaty. Za nocí vítr sám rozezníval její struny, aby měl král sílu a inspiraci ke studiu Zákona a mohl pečovat o dobro své země. Gerard van Honthorst: Král David…

Poselství Petra  Ebena

Laskavý člověk a muzikant až na dřeň, Petr Eben, by se v lednu dožil 95 let (* 22. 1. 1929, + 24. 10. 2007). Všichni, kdo jsme ho mohli poznat blíž – a nesejde na tom, zda v roli přátelské, spolupracovní, tvůrčí, podřízené, studentské – na něho vzpomínáme s vděčností, s úsměvem a rádi. O to se zasloužil nejen…

Zpráva o Slávě Vorlové

Podíváte-li se na probíhající Rok české hudby 2024, nelze si nevšimnout, že ačkoliv orchestry jsou plné žen, je výrazně maskulinní – týmy Roku české hudby, projektu Smetana 200, ministerstva kultury, vedoucí orchestrů a festivalů i oslavovaní hudebníci. Nicméně česká minulost a ještě více současnost je plná výrazných skladatelek (namátkou Jitka Snížková, Jana Obrovská, Marta Jiráčková,…

Jiří Bárta LX

Violoncellistovi  Jiřímu Bártovi je dnes šedesát. Konstatovat, že ve svém oboru patří nejen do české, ale i evropské špičky by bylo málo. Pozoruji ho od 90. let, párkrát jsem se s ním setkal a dospěl k přesvědčení, že je to výjimečná lidská bytost a muzikant, pro nějž je hudba existenciální potřebou, který není showman jako…

Spojeni Dvořákem a Mahlerem

Jakub Hrůša a Bamberger Symphoniker v Rudolfinu. Foto Petra Hajská. Zpráva Dirigent Jakub Hrůša v roli rezidenčního umělce, Česká filharmonie jako rezidenční těleso festivalu, světové orchestry v čele s Vídeňskými filharmoniky, slavní čeští jubilanti spolu s úspěšnými rodáky, vyvrcholení tříletého komorního projektu, návrat Marthy Argerich i debut klavíristy Mao Fujity. To je v kostce program 17. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu…

Bedřich Smetana v Roztokách

Roztoky u Prahy byly jedním z nejstarších letovisek v okolí hlavního města. Rozmanitá krajina a nevelká vzdálenost od Prahy, kterou od roku 1851 ještě zkrátila Severní státní dráha Praha–Drážďany, vytvořily předpoklady, aby se z malé obce na břehu Vltavy stalo vyhledávané výletní místo a letovisko. Svůj největší rozkvět zažíval Roztoky zejména v posledních desetiletích 19. století, ale již od…

Otakar Ševčík v Americe

Je fascinující sledovat, jak hlubokou stopu zanechal houslista a pedagog Otakar Ševčík v zahraničí. Když jsem před sedmi lety spolu s přáteli inicioval založení Ševčíkova institutu, jedním z vytyčených cílů bylo postupné mapování Ševčíkova bohatého života. Díky stipendiu Fulbright-Masaryk mi bylo umožněno na půl roku se přestěhovat s rodinou do USA a ponořit se do…

Naše vlast 

Foto Ivan Malý / Smetanova Litomyšl. 29. 2. byl médiím představen program Národního festivalu Smetanova Litomyšl (www.smetanovalitomysl.cz). Od 8. června do 7. července nabídne více než 50 představení a koncertů a desítky souběžných akcí. Bude to nejrozsáhlejší ročník od vzniku v roce 1946 a jedinečná oslava dvousetletého výročí narození geniálního litomyšlského rodáka, ikonické osobnosti české klasické…

Bez žen by byl hudební svět jiný

Manželky, milenky, dcery, matky jsou již několik století hybatelem evropského (možná i amerického) hudebního života… a jistě i českého. Například čím by byli bez žen Bach, Mozart, Mendelssohn, Schumann, Wagner, Mahler, Stravinskij, Martinů, Eben, Sommer, Novák Vítězslav i Jan, Fibich včetně naší svaté trojice Dvořák, Janáček, Smetana? Stejně existenciálně se to týká interpretů – Karajan,…

Cantabile upadlo do zapomnění

Petr Kadlec „Ohlížím se za šedesáti roky koncertování a ptám se: Odkud bere člověk sílu, aby vydržel takový život. Musí mít hlavně talent, tělesnou konstituci a štěstí. Ale ještě mnoho dalšího: sebedůvěru spojenou se sebekritičností, ctižádost spojenou s trpělivostí, vytrvalost bez fanatismu, dobrou paměť, dobré nervy (ty musí mít člověk nejen na pódiu, ale také…

Fakta a otázky  Roku české hudby

V úterý 20. února se sešli v Národním divadle Praha ředitelé příspěvkových organizací ministerstva kultury a vedeni ministrem Martinem Baxou krátce informovali zástupce veřejnosti, tedy novináře, o projektech, které  byly podpořeny z projektu Smetana 200 Roku české hudby 2024, neboť Rok české hudby (RČH) a Smetana 200 jedno jsou. Citace z tiskové zprávy: „Dvousté výročí narození Bedřicha Smetany připomenou…

PRO KOHO TO VLASTNĚ HRAJEME?

Četl jsem poutavý výrok ze soukromého deníku českého dirigenta Františka Jílka, velkého kumštýře tvořícího téměř celý život v rodném Brně. Dostanu se k němu teprve v závěru svého psaní. Jsou to ovšem slova, která mě přiměla vážně se zamyslet nad zdánlivě prostým tématem: Pro koho to vlastně my, interpreti, hrajeme? A jak to ovlivňuje naše…

Pro veřejné blaho

Aby byla existence dobré hudby (veřejné i soukromé) smysluplná, měla by existovat, dle mého idealistického přesvědčení, stejně jako veřejné a státní instituce pro bono publico. Součástí „klasické“ hudby jsou i festivaly a orchestry… Před čtyřiceti a více lety byl koncertní život jasně rozparcelován. Západní hvězdy vozilo prioritně Pražské jaro, symfonické orchestry hostily hlavně domácí hvězdy…

Simon Rattle udělá v České filharmonii rachot 

Česká filharmonie přinesla minulý týden zprávu, která sice byla očekávatelná, ale přesto šokovala český  mikrosvět klasické hudby: „Sir Simon Rattle, jeden z nejvýznamnějších dirigentů současnosti, přijal pozici hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie. Titul s přívlastkem ´k poctě Rafaela Kubelíka´ ponese od sezony 2024/2025.“   Filharmonie mu ho propůjčila na jeho přání a se souhlasem rodiny Rafaela Kubelíka. V sobotu 29.…

Hroby

Všimněte si, s jakým nadšením oslavujeme výročí a s jakým ostychem připomínáme úmrtí. Platí to i pro (klasickou) hudbu. Obé je však stejně důležité. Poslední a hlavní scénou geniálních osobností české kultury je hřbitov na pražském Vyšehradě, což není jen Slavín. Meditovat můžete u hrobů jak velkých velikánů Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, tak desítek dalších hudebníků,…

Americký projekt

V noci ze 4. na 5. února 2024 byly vyhlášeny výsledky 66. ročníku Grammy, cen Americké hudební akademie pro nejlepší hudební nahrávky. Deset kategorií (z 94) bylo věnováno klasické hudbě. V kategoriích mimo svět klasické hudby drtivě vládla Amerika (mimochodem klasika byla jako vždy nuceným apendixem, což je ale běžné v celém světě). Made in USA ovládlo i klasickou hudbu, dokonce…

Školství a vekáíčka

Nevím, jestli je to bohatým vějířem vnoučat kolem mě a přemýšlením o jejich osudu, nicméně přibližně patnáct let vnímám problémy českého školství – losování o přijetí do konkrétní školky a základní školy, boje o střední školu, difúznost, problémy financování a kvality škol vysokých. Z tohoto pohledu je na tom mnohovrstevnatá hudební edukace vlastně relativně skvěle. Základní…

Rozvodí Roku české hudby

Stát podpořil prostřednictvím ministerstva kultury Rok české hudby (RČH) 2024 částkou 200 milionů korun. Nebudu spekulovat, jestli je to v situaci, kdy na jedné straně stát naordinoval občanům „konsolidační balíček“ a na druhé straně ministerstva a Úřad vlády vyplatily jen za druhé pololetí loňského roku svým zaměstnancům na bonusech více než 353 milionů hodně nebo málo.…

Tod wo ist dein Stachel, Hölle, wo ist dein Sieg?

Život Viktora Ullmanna Iva Nevoralová „[…] Tajemstvím každého uměleckého díla je zničení hmoty prostřednictvím formy – něco, co lze případně považovat za všezahrnující poslání člověka, a to nejen z pohledu estetického, ale i etického.“ To jsou slova jedné z nejvýraznějších a nejkomplexnějších uměleckých osobností česko-německého kulturního života první Československé republiky – skladatele, dirigenta, klavíristy, literáta a…

Rok české hudby

Když jsem rekapituloval Rok české hudby 2014, byly jako vždy ohlasy z obou břehů. Někteří jej chválili, jiní kritizovali a hledali chyby, většina si vybrala aspoň něco. (Mimochodem pokaždé mi hnidopišsky vrtá v hlavě, proč je to český rok, když je minimálně sto let zřejmé, že existuje moravská hudba, jež není doplňkem české, ba dokonce i slezská.) …

Hudebníci v Umělecké besedě

S využitím textu Lukáše Matouška a Rudolfa Matyse Umělecká beseda, jež v roce 2023 oslavila 160. výročí založení,  se od ostatních spolků, sdružení a uměleckých organizací odlišuje tím, že sdružuje od svého počátku hudebníky, literáty (spolu i s herci) a výtvarníky. A nejen, že je sdružuje de iure, ale po celou dobu trvání Umělecké besedy i de…

Excelence

Vyznávám, že jsem členem grantové komise pražského  magistrátu pro oblast klasické hudby. Je to pro mě ohromně zajímavá zkušenost. Došel jsem  k názoru, že by bylo nanejvýš žádoucí  systém  a kritéria hodnocení revidovat.  Jsem rád, že v Praze, která je štědrým donátorem kultury, se objevuje vůle s tím něco podstatného dělat. Praha zdá se hodlá zvolit diskutabilní směřování.…

O prachu, múzách a jiných jistotách 

„Memento, homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris – Pomni člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš.“ Moje úvaha by mohla mít k citaci z knihy Genesis, některými novináři notně zprofanované,  podtitul: Apollónův harém a biblické memento. Občas si člověk ve shonu života na biblická slova vzpomene, například v umění jsem to měl s odchody…

Právní a hudební kontrapunkty

Během mého aktuálního inkarnačního Bytí a vytí jsem vypozoroval, že jsem poznamenán určitou úchylkou. Mám téměř neukojitelnou potřebu pořád něco propojovat. Prostě neustále hledám souvislosti mezi věcmi či obory lidské činnosti, které jsou v mimoběžném vztahu, kde lze na první pohled a dotek najít jen málo společného. Tak například právo a spiritualita. Právem se živím,…

Dějiny hudby na počátku 21. století

21. prosince 2023 ukončil šílený střelec v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy život PhDr. Lenky Hlávkové, Ph.D. (ředitelka Ústavu hudební vědy FF UK). Bylo ji teprve 49 let. Lenka byla neobyčejná lidská bytost. Mezi muzikology i hudebníky jsem nepoznal tak pozitivní, usměvavou a empatickou osobnost. Z mého pohledu výrazná osobnost evropské muzikologie, speciálně pak pro hudbu…

Tres faciunt collegium aneb Les quatre mousquetaires

Malé pohádkové monodrama s hádankou nakonec Pohádkový vypravěč Tři tvoří spolek aneb Čtyři mušketýři (Místnost zařízená pohovkou, několika židlemi, dvoumanuálovým francouzským cembalem, psacím stolem a pultem; stranou stojí velká, vyřezávaná skříň z tmavého dřeva, plná pečlivě uspořádaných svazků notových rukopisů a tisků. Dveře do vedlejšího pokoje jsou dokořán. U krbu čtyři široká, pohodlná gobelínová křesla, u protější…